10 czynników wpływających na trwałość makijażu permanentnego

10 czynników wpływających na trwałość makijażu permanentnego

Chcąc czuć się atrakcyjnie, dokładamy wszelkich starań, aby możliwie jak najlepiej zadbać o naszą skórę i włosy. Jednak bardzo często sam dobór kosmetyków okazuje się niewystarczający i konieczne jest zasięgnięcie porady specjalisty. Jednogłośnie można rzec, że makijaż permanentny jest w stanie pomóc Ci poprawić poszczególne obszary swojego ciała w bezpieczny sposób bez użycia skalpela. Takie rozwiązanie to świetna alternatywa dla kosztownych zabiegów wymagających długiego okresu rekonwalescencji. Natomiast skoro zależy nam na efektach to, czy jest coś, co możemy zrobić, aby cieszyć się nimi przez dłuższy czas? W tym artykule przyjrzymy się z bliska czynnikom, które bezpośrednio mają wpływ na trwałość mikropigmentacji, aby i Tobie było łatwiej zaplanować świadomą pielęgnację pozabiegową i nie tylko.

Makijaż permanentny – trwałość, którą można cieszyć się nawet kilka lat

Jeśli interesuje Cię makijaż permanentny w Kędzierzynie-Koźlu lub w innym mieście to z pewnością jednym z aspektów, o jakim chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, jest jego trwałość, czyli okres, przez jaki utrzymają się uzyskane efekty. Sądząc po nagłówku artykułu, zapewne domyślasz się już, że udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące jego długotrwałości wcale nie będzie takie łatwe. Biorąc pod uwagę, że wpływa na to wiele czynników, jedyne co można powiedzieć, to fakt, że rezultaty mikropigmentacji zazwyczaj można podziwiać od 6 miesięcy nawet do kilku lat (najczęściej trzech). Jak sam widzisz, zakres czasu jest naprawdę obszerny, a na jego wydłużenie w dużej mierze wpływa Twoje zaangażowanie, świadoma pielęgnacja i przestrzegania zaleceń pozabiegowych.

Co zrobić, aby zwiększyć trwałość makijażu permanentnego?

Na trwałość makijażu permanentnego wpływa przede wszystkim sposób pielęgnacji obszaru skóry, który został poddany zabiegowi. W wyniku wtłaczania pigmentu dana partia może być podrażniona, zaczerwieniona i znacznie bardziej wrażliwa niż do tej pory, przez co potrzebuje pewnego okresu na regenerację. Jednym z najważniejszych kroków jest unikanie jej łuszczenia i wysuszania. Ponadto w początkowej fazie może być wskazane wyeliminowanie ze swojej pielęgnacyjnej rutyny kilku produktów, które mogłyby spotęgować podrażnienie. 

Stworzenie samodzielnego planu dbania o skórę po mikropigmentacji byłoby nie lada wyzwaniem. Dlatego, zamiast eksperymentować z własnym zdrowiem, znacznie lepiej jest zaufać profesjonaliście. Najlepiej, abyś zabrał ze sobą na wizytę coś do pisania i notatnik w celu wypunktowania najważniejszych dla Ciebie aspektów. Dość często linergisći posiadają w swoich gabinetach gotowe ulotki zawierające informacje o tym, czego należy unikać i co warto wdrożyć po zabiegu, natomiast lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność.

Makijaż permanentny brwi, ust, i innych obszarów ciała – co wpływa na jego trwałość?

Po wyczerpującym wstępie nadszedł czas, aby skupić się na tym, co interesuje wszystkich najbardziej, czyli czynnikach mających znaczenie dla trwałości mikropigmentacji. Każdemu z nich przyjrzymy się z osobna i dokonamy krótkiego, ale konkretnego wyjaśnienia.

Pigmenty

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na okres utrzymywania się w skórze pigmentu odpowiada sam barwnik, a dokładniej wielkość składających się na niego cząsteczek. Im większy rozmiar, tym dłużej możemy cieszyć się z uzyskanych efektów. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że cząsteczki pigmentów wykorzystywanych przy makijażu permanentnym mają wielkość 1-2 mikronów (organiczne) lub 6-8 (nieorganiczne). Natomiast wykonując klasyczny tatuaż, mamy styczność z cząsteczkami mającymi powyżej 10 mikronów. Między innymi dlatego, tatuaż to decyzja na całe życie – chyba że zdecydujemy się na jego usunięcie.

Urządzenia do makijażu permanentnego

Profesjonalny sprzęt do mikropigmentacji to podstawa, aby zapewnić klientom wysoką trwałość jej efektów. W tej kwestii zdecydowanie nie warto eksperymentować, zamiast ryzykować niskiej jakości urządzeniem, które wydaje się dość atrakcyjne cenowo, weź pod uwagę bezpieczeństwo, komfort pracy, rezultaty i okres żywotności produktu. Bardzo często trafionym wyborem jest zakup sprzętu, na którym linergista zdobywał swoje kwalifikacje podczas szkolenia – jak najbardziej jest to dobra decyzja, jeśli uczyliśmy się u profesjonalistów.

Przygotowaliśmy dla Ciebie także listę kilku aspektów, które warto przeanalizować w momencie porównywania oferty urządzeń do mikropigmentacji – mowa o:

  • kraju pochodzenia;
  • certyfikatach;
  • serwisie i gwarancji;
  • wadze;
  • możliwości pracy na kartridżach;
  • zakresie obrotów.

Sposób pigmentacji

Trwałość makijażu permanentnego jest uzależniona także od sposobu pigmentacji, czyli najprościej mówiąc techniki, która wykorzystywana jest do wprowadzania barwnika w skórę. Okazuje się, że efekty mikropigmentacji wykonywanej techniką ręczną utrzymują się krócej niż te osiągnięte przy pracy maszynowej. 

Typ skóry

Choć na rodzaj skóry, jaką posiadamy, nie mamy większego wpływu, to świadomość jej typu może nam dużo powiedzieć o tym, jakiej trwałości efektów możemy się spodziewać po mikropigmentacji. Otóż w przypadku suchej skóry, wykazującej tendencję do łuszczenia barwnik jest bardzo szybko wchłaniany i utrzymywany przez długi czas. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda przy cerze nadmiernie produkującej sebum, przetłuszczającej się, niedostatecznie ukrwionej i skłonnej do powstawania zmian skórnych, gdzie przyjmowanie barwnika jest dużo słabsze. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto decydować się na pigmentację, natomiast dla osiągnięcia docelowych rezultatów może być konieczne poddanie się kilku korektom.

Wiek klienta

Faktem jest, że starzenie się skóry wiąże się bezpośrednio z opóźnieniem procesów gojenia się ran. Przyczyną tego zjawiska jest nic innego jak zmniejszona aktywności komórek. Dla trwałości mikropigmentacji jest to spora zaleta, ponieważ u młodych osób utrzymują się one aż o około 28 dni krócej, niż u osób starszych. Warto jednak pamiętać o odpowiednim odstępie czasowym pomiędzy poszczególnymi seriami zabiegów.

Doświadczenie i kwalifikacje linergisty

Trening czyni mistrza, dlatego tak ważne jest, aby zdecydować się na szkolenia branżowe u profesjonalistów, gdzie pod ich okiem uczestnik jest w stanie krok po kroku nabywać nowe umiejętności i doskonalić aktualne. W tym zawodzie liczy się przede wszystkim precyzja i skrupulatność, ale oprócz tego nie obejdzie się bez posiadania odpowiedniej wiedzy teoretycznej w zakresie m.in.: bezpieczeństwa, przeciwwskazań, zaleceń czy technik mikropigmentacji. Odpowiednie przygotowanie do wykonywania makijażu permanentnego to klucz nie tylko do zaistnienia na rynku i zainteresowania swoją ofertą odbiorców, ale także zagwarantowania im wysokiej jakości usług przynoszących trwałe rezultaty.

Reakcje skóry na pigment

Trwałość makijażu permanentnego brwi i innych okolic poddanych zabiegowi uzależniona jest także od reakcji organizmu na wprowadzone do niego obce substancje. Czasem zdarza się, że układ odpornościowy uznaje je za „intruza” i stara się go pozbyć, oczyszczając tym samym skórę z pigmentu. Dlatego dość często zaleca się wykonanie próbnego nakłucia – szczególnie u osób ze skłonnościami alergicznymi.

Wizyta korekcyjna, czyli dopigmentowanie

Chcąc cieszyć się trwałością mikropigmentacji należy mieć na uwadze zalecany odstęp między poszczególnymi seriami zabiegowymi. Jeśli umówisz się na kolejną wizytę zbyt szybko, istnieje ryzyko podrażnienia skóry, wywołania niepożądanej reakcji i zaburzenia przyjęcia pigmentu. W przypadku zbyt późnego dokonania korekty może okazać się konieczne użycie dość intensywnych barwników, gdyż poprzednie zostały już „wypłukane”.

Problemy zdrowotne

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na trwałość makijażu permanentnego brwi, ust, powiek oraz pozostałych obszarów ciała są choroby i przyjmowane leki. Niektóre obecne w produktach medycznych substancje mogą wpływać na wydłużenie się procesu gojenia ran. Niestety wiele dolegliwości takich jak cukrzyca, łuszczyca czy niedoczynność tarczycy znacząco go zaburzają, a oprócz tego stanowią przeciwwskazanie do udziału w zabiegu. W rozwikłaniu wątpliwości co do możliwości zapisania się na wizytę pomoże nawiązanie kontaktu z linergistą i umówienie się na wywiad medyczny.

Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych

Na sam koniec zostawiliśmy czynności, na które sami mamy wpływ, ponieważ to również od nas zależy czy przyczynimy się do zwiększenia trwałości efektów po pigmentacji. O czym należy pamiętać w okresie bezpośrednio po zrobieniu makijażu permanentnego?

  • Uważaniu na uszkodzenia mechaniczne – zrezygnuj z peelingów, nadmiernego dotykania podrażnionych miejsc, a także ich tarcia i drapania.
  • Ochronie UV – nadmierna ekspozycja na słońce negatywnie wpływa na wygląd makijażu permanentnego, dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV. 
  • Tymczasowej rezygnacji z basenów, SPA i sauny – jeśli jesteś miłośnikiem tych form spędzania czasu, musisz wiedzieć, że przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu powinieneś z nich zrezygnować z uwagi na zwiększone ryzyko pojawienia się przebarwień, infekcji i doprowadzenie do uszkodzeń mechanicznych.
  • Natłuszczaniu skóry – to kolejny raz, kiedy odwołujemy się do prawidłowo dobranej pielęgnacji, z której powinniśmy wyeliminować przede wszystkim silnie natłuszczające kosmetyki przyczyniające się do pogorszenia trwałości makijażu permanentnego.

Podsumowanie kwestii makijażu permanentnego i jego trwałości

Po tak obszernym artykule i dużej dawce nowej wiedzy przyda się krótkie podsumowanie. Zatem jeśli chcesz dokonać zmian w swoim wyglądzie poprzez wprowadzenie do skóry barwnika, koniecznie zapoznaj się w pierwszej kolejności z instrukcją mówiącą o tym, jak powinieneś przygotować się do zabiegu, a także jak następnie należy dbać o dany obszar, aby trwałość makijażu permanentnego była na jak najwyższym poziomie. 

Podobne wpisy