Czy makijaż permanentny uczula?
Chciałabyś wykonać makijaż permanentny, ale boisz się, że mógłby Cię uczulić? Zastanawiasz się, czy taki zabieg w ogóle może wywołać nieprzyjemne dolegliwości? Jakie objawy świadczyłyby o tym, że jesteś uczulona na makijaż permanentny? Na te pytania odpowiemy szczegółowo w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do dokładnego zapoznania się z nim.
Uczulenie na makijaż permanentny – co ma znaczenie?
Wykonywanie mikropigmentacji związane jest z bezpośrednią ingerencją w nasze ciało. Linergistka, to jest osoba zajmująca się zawodowo tą usługą, aplikuje odpowiednio dobrany kolorystycznie barwnik (pigment) przy użyciu specjalistycznego sprzętu. W trakcie trwania zabiegu dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, przez co wielu osobom mikropigmentacja kojarzy się z wykonywaniem tatuażu. Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na trwały make-up brwi, ust czy powiek – w każdym przypadku będzie on wymagał kontaktu ze skórą. Aby uniknąć potencjalnego uczulenia po makijażu permanentnym, warto zwrócić uwagę na cztery niezwykle istotne kwestie z nim związane.
Uczulenie na makijaż permanentny brwi, ust lub powiek – znaczenie higieny w salonie kosmetycznym
Zdecydowanie najistotniejszą kwestią związaną z wykonywaniem mikropigmentacji jest higiena salonu kosmetycznego, do którego planujemy się udać. Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, usługa ta wiąże się z wprowadzaniem kolorowego pigmentu pod skórę za pomocą igły. Aby bezpieczeństwo zabiegowe było w pełni zachowane, doświadczona linergistka musi zadbać o higieny pracy. Profesjonalny salon kosmetyczny będzie wyróżniał się tym, że:
- jest sterylny,
- w czasie zabiegu pracownicy mają założone jednorazowe rękawiczki i maseczki,
- po każdym zabiegu dezynfekuje się sprzęt oraz miejsce pracy,
- używa się w nim jednorazowych igieł i ostrz.
Zachowanie powyższych kwestii higienicznych w salonie kosmetycznym, ale też przeprowadzenie całego zabiegu w profesjonalny sposób, pozwoli na zminimalizowanie wystąpienia powikłań, takich jak infekcja czy uczulenie.
Bezpieczeństwo i szczerość klienta – uniknięcie reakcji alergicznej na makijaż permanentny
Wydawać by się mogło, że cała odpowiedzialność w kwestii bezpieczeństwa i potencjalnego uczulenia wywołanego makijażem permanentnym leży po stronie salonu kosmetycznego. Nic bardziej mylnego. W przypadku tego typu usług niezwykle ważna jest szczerość klienta w momencie przeprowadzania wywiadu poprzedzającego zabieg. Jeśli przykładowo zataisz informację o jakiejś chorobie lub dolegliwości, która mogłaby wykluczyć Cię z grona osób mających trwały makijaż, to zaszkodzisz nie tylko sobie, ale także doświadczonej linergistce oraz salonowi kosmetycznemu. Warto wiedzieć, że makijaż permanentny nie może być wykonywany osobom mającym cukrzycę, świeże blizny, trądzik, łuszczycę, aktywne choroby nowotworowe, autoimmunologiczne i skórne; chorującym na hemofilię czy epilepsję; po świeżo przebytej infekcji grzybiczej, bakteryjnej lub wirusowej; przyjmującym określoną grupę leków (antydepresanty, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, sterydowe, antybiotyki). Specjalista nie wykona także usługi kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Twój stan zdrowia jest niezwykle istotny w odniesieniu do mikropigmentacji. Istnieją choroby, które mogą wpływać na jej trwałość lub zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji czy innych powikłań (na przykład uczulenia).
Doświadczenie pracownika
Wykonywanie makijażu permanentnego wymaga wieloletniego doświadczenia i doskonałej precyzji. Niektórzy twierdzą nawet, że śmiało można nazywać go sztuką. Rzeczywiście, coś kryje się za takim stwierdzeniem. Światowej sławy artyści, zanim namalowali swoje najsłynniejsze obrazy, musieli niesamowicie długo uczyć się i kształcić swój warsztat. Lata prób, niepowodzeń, nerwów, rozlanych farb i połamanych pędzli doprowadziły ich do miejsca, w którym tworzyli dzieła do dziś podziwiane przez miliony. Przy wykonywaniu mikropigmentacji ciągłe kształcenie się, zdobywanie wiedzy, uczenie się na własnych błędach i wyciąganie z nich wniosków na przyszłość są równie istotne. Linergistki i linergiści muszą ukończyć odpowiednie szkoły pozwalające im pracować w zawodzie; w tej branży cenione jest także uczestniczenie w kursach i szkoleniach. Osoby zajmujące się zawodowo trwałym makijażem mają dobrze wykształcony zmysł estetyczny, który umożliwia im bezbłędny wybór najlepszej metody wykonywania mikropigmentacji, a także proponowania klientom odpowiedniego kształtu brwi, ust czy rzęs.
Higiena po zabiegu a uczulenie na makijaż permanentny brwi, ust i powieki
Ostatnią kwestią, o której należy pamiętać, decydując się na wykonanie mikropigmentacji, jest zatroszczenie się o właściwą pielęgnację ciała bezpośrednio po zabiegu. Po wykonaniu trwałego makijażu specjalista powie nam dokładnie, co robić, aby rany goiły się jak najlepiej; jakich kosmetyków używać, a których lepiej unikać. Ze swojej strony możemy podpowiedzieć, że po wykonaniu makijażu permanentnego w Kędzierzynie-Koźlu lub gdziekolwiek indziej należy na kilkanaście dni zrezygnować z wyjść na basen lub do sauny i nie wystawiać podrażnionej skóry bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Pod żadnym pozorem nie wolno rozdrapywać powstających strupków, bo może wdać się infekcja, a w miejscu ran pojawią się blizny.
Czy alergia na makijaż permanentny pojawia się u każdego?
Nie ma możliwości całkowitego wykluczenia bycia uczulonym na barwnik makijażu permanentnego. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak zareaguje na niego nasza skóra i czy będzie chciała go przyjąć. Właśnie dlatego, mimo że inwazyjny zabieg mikropigmentacji, z którego korzysta tak liczna grupa osób, ma wiele korzyści, to wciąż budzi wiele obaw, niepewności i kontrowersji wynikających z jego formy, to jest ingerencji w ciało, oraz faktu, że może wywołać przykre dolegliwości, takie jak uczulenie czy infekcja.
Uczulenie na makijaż permanentny – objawy
Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o najczęściej występujących objawach świadczących o tym, że po wykonaniu trwałego make-upu na naszym ciele pojawiło się uczulenie. Jeśli doszłoby do niego, to wówczas zaobserwujemy:
- zaczerwienienie,
- pokrzywkę,
- rumień,
- świąd,
- obrzęk,
- ból,
- dyskomfort,
- wysypkę,
- pieczenie,
- pęcherzyki,
- pękające ranki.
Do rzadkich objawów uczulenia zaliczają się między innymi: bardzo silne swędzenie, wyprysk kontaktowy, wymioty, nudności, wstrząs anafilaktyczny. Reakcja alergiczna na mikropigmentację przypomina taką, która pojawia się po użyciu nieodpowiednich dla naszego organizmu kosmetyków. Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemnych dolegliwości, powinno się wykonać testy alergiczne lub próbę uczuleniową przed wystawieniem organizmu na kontakt z alergenem (potencjalnym). Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów typowych dla alergika i nie obciążać niepotrzebnie naszego organizmu. Co zatem możemy zrobić, aby nie dopuścić do uczulenia na dany składnik tuszu? Zdecydowanie najważniejsze jest zaufanie doświadczonej linergistce, która krok po kroku przeprowadzi nas przez cały zabieg mikropigmentacji łącznie z późniejszym dbaniem o odpowiednią pielęgnację. To właśnie od niej w dużej mierze zależeć będzie Twój piękny i promienny wygląd.