Jakie są objawy uczulenia  na makijaż permanentny?

Jakie są objawy uczulenia na makijaż permanentny?

Każda kobieta marzy o tym, aby bez względu na porę dnia wyglądać olśniewająco i kobieco, a co najważniejsze czuć się przy tym pewną siebie. Jednym z najpopularniejszych sposobów na sprostanie tym wymaganiom stał się makijaż permanentny, który może nam służyć nawet przez kilka lat, a stawienie czoła codziennym sytuacjom nie stanowi dla niego żadnego wyzwania. Jednak nie zawsze wygląda to tak kolorowo, z tyłu głowy trzeba mieć również na uwadze fakt, że po mikropigmentacji może wystąpić reakcja alergiczna. Zatem jakie są objawy uczulenia na makijaż permanentny, z czego mogą one wynikać i w jaki sposób można im zapobiec? Uzyskanie odpowiedzi na te pytania przed wykonaniem zabiegu jest niezwykle istotne, dlatego zachęcamy do dalszej lektury.

Alergia na makijaż permanentny – czym właściwie jest?

Zgłębienie tematu na temat alergii na makijaż permanentny musimy zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest alergia. Najczęściej określa się ją jako infekcję, spowodowaną nieprawidłową reakcją układu immunologicznego człowieka na konkretne substancje, czyli alergeny. Osoby, które nie mają problemów alergicznych, bez względu na to, w jakich warunkach przebywają, a także, z czym mają styczność – ich organizm nie wykazuje żadnych widocznych i odczuwalnych zmian.

Skoro kwestię alergii mamy za sobą to nadszedł również czas, aby wyjaśnić, czym dokładnie jest i na czym polega makijaż permanentny. Zabieg ten bardzo często jest nazywany mikropigmentacją, oczywiście nie bez powodu. Wynika to z procesu jego powstawania, ponieważ za pomocą igły lub innego specjalnego urządzenia pod skórę człowieka wprowadzany jest pigment, który dociera aż do 2 lub 3 warstwy naskórka. Dzięki temu efektami zabiegu można się cieszyć nawet przez kilka lat

uczulenie na makijaż permanentny

Interesuje Cię mikropigmentacja? Skorzystaj z usług profesjonalnej kliniki kosmetologii w Kędzierzynie-Koźle!

Czy istnieje alergia na makijaż permanentny?

Skoro już wiemy, czym jest alergia oraz mikropigmentacja to ustalmy, czy rzeczywiście możliwe jest, że jedno ma wpływ na drugie. Czy makijaż permanentny uczula? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie często nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. W związku z tym, że człowiek każdego dnia narażony jest na kontakt z różnymi czynnikami, które mogą być powodem borykania się z objawami alergii o ściśle nieokreślonym podłożu. Dojście do tego co rzeczywiście wywołało reakcję alergiczną, jest nie lada wyzwaniem. Zdarza się jednak, że objawy uczulenia na makijaż permanentny pojawiają się bardzo szybko, przez co z łatwością możemy powiązać je z wizytą w gabinecie. 

Z czego może wynikać uczulenie na makijaż permanentny?

W związku z tym, że makijaż permanentny polega na zaimplementowaniu pigmentów imitujących makijaż pod skórą, może dojść do reakcji alergicznej. Dlaczego? Jak wiesz, ten zabieg jest niestety inwazyjny i zdarza się, że skład barwników nie dla wszystkich jest odpowiedni. Zatem umawiając się na wizytę, trzeba mieć na uwadze, że zawsze istnieje ryzyko wystąpienia alergii. Kwestia ta jest często bardzo skomplikowana i trudna do wyjaśnienia, ponieważ objawy uczulenia na makijaż permanentny nie muszą pojawiać się tuż po jego wykonaniu – czasem potrzeba na to kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Po dłuższym czasie ciężko jest już doszukać się w swoim życiu zmian, jakie dokonaliśmy i które mogłyby mieć wpływ na nasz organizm. W tym przypadku określenie alergenu jest niemalże niemożliwe. 

Co najczęściej wywołuje objawy uczulenia na makijaż permanentny? 

Każdy profesjonalny salon kosmetyczny, powinien zapewniać klientom nie tylko wykonywanie usług przez specjalistów, ale także najwyższej jakości produkty. To wszystko z pewnością wpływa na komfort pracy i uzyskiwane efekty, natomiast wciąż nie rozwiązuje to problemu, jakim jest ryzyko wystąpienia alergii. Uczulenie po makijażu permanentnym wynika z obecności tuszu pod skórą. Najczęściej skład czerwonego pigmentu jest odpowiedzialny za reakcje alergiczne, ponieważ może on zawierać siarczek rtęci. Na nieprzyjemności z tym związane podatne są w szczególności osoby uczulone na nikiel, kadm oraz chrom, który można znaleźć w składzie pigmentu.

Objawy uczulenia na makijaż permanentny

Reakcja alergiczna u każdego człowieka może się różnić, dlatego zaobserwowanie jakichkolwiek, nagłych i niepokojących zmian na skórze powinno być dla Ciebie sygnałem, że warto w związku z tym skontaktować się z linergistą lub lekarzem. Reakcje na makijaż permanentny, które najczęściej występują po zabiegu to m.in.:

  • zaczerwienienie,
  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • obrzęk,
  • ból,
  • pękające ranki,
  • pęcherzyki.

Należy mieć na uwadze, że tuż po mikropigmentacji naturalne jest, że poddane zabiegowi miejsce jest zaczerwienione, opuchnięte i podrażnione – wcale nie musi to jednocześnie świadczyć o zachodzącej reakcji alergicznej. Dlatego w razie pojawienia się wątpliwości i niepokoju, zawsze warto skontaktować się ze specjalistą, który wykonywał makijaż permanentny. 

Alergia na makijaż permanentny

Marzysz o pięknym uśmiechu, idealnie dobranym kolorze i pełnych ustach? Mamy coś dla Ciebie! Makijaż permanentny ust w Kędzierzynie-Koźlu, w Hanami pomoże Ci osiągnąć doskonałe efekty.

Alergia na makijaż permanentny – czy nasilenie objawów zależy od dawki alergenu?

Przyszedł czas, aby zastanowić się, czy dawka alergenu wpływa na nasilenie objawów uczulenia. Otóż nie, alergia na makijaż permanentny oraz wiążące się z nią symptomy nie są zależne od ilości alergenu, czyli w tym przypadku pigmentu wprowadzanego pod skórę. Aby łatwiej Ci było to zrozumieć, warto posłużyć się doświadczeniami z życia codziennego. Chodzi o to, że jeżeli ktoś nie toleruje np. orzeszków ziemnych, to reakcje alergiczne są niemalże natychmiastowe, bez względu na to czy zjedzona została cała zawartość torebki, czy tylko jedna sztuka – w obu przypadkach może również dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Inaczej sprawa wygląda w przypadku reakcji podrażnieniowej, która rzeczywiście jest uzależniona od dawki alergenu i pojawia się w niedługim czasie po kontakcie z produktem drażniącym. 

Skupmy się jednak na alergii związanej z PMU, której prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększa się wraz z nasileniem objawów w momencie nieprzestrzegania zaleceń linergisty. Jakich? Chociażby dotyczących ekspozycji na słońce. Przed jak i po zabiegu niezwykle ważne jest unikanie opalania. Oprócz tego, jakie inne czynniki mają wpływ na przebieg reakcji uczuleniowej? 

  • Choroby – osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami, astmą lub przyjmujące leki na obniżenie ciśnienia mogą doświadczyć znacznie poważniejszych, a tym samym mniej przyjemnych objawów alergii.
  • Stres.
  • Zmęczenie.

Najprościej mówiąc, znaczenie może mieć wszystko, co wpływa na obniżenie naszej odporności. Zatem nieprawidłowo działający układ immunologiczny może sprawić, że objawy uczulenia na makijaż permanentny będą bardziej nasilone.

Uczulenie na makijaż permanentny – czy można temu zapobiec?

Nigdy nie możemy być pewni w stu procentach, że w naszym przypadku nie pojawią się objawy uczulenia na makijaż permanentny, tak samo jak tego czy za kilka lat nie przestaniemy tolerować laktozy, czy pyłków roślin. Jest jednak sposób, aby sprawdzić, jak organizm może zareagować na pigment. W tym celu najlepiej skontaktować się wcześniej z linergistą, u którego chciałabyś wykonać mikropigmentację, aby omówić szczegóły próby uczuleniowej. Najczęściej polecany jest test płatkowy w kierunku alergii kontaktowej, dzięki któremu będziemy w stanie potwierdzić albo wykluczyć alergię na składniki znajdujące się w pigmentach np. chlorek kobaltu oraz dwuchromian potasu.

Posiadając tak obszerną wiedzę o alergii na makijaż permanentny, z pewnością obniżysz poziom stresu towarzyszący klientom przed zabiegiem, a który jak już sam wiesz, nie tylko ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie, ale także zwiększa dyskomfort w trakcie mikropigmentacji.

Podobne wpisy