Makijaż permanentny a bezpieczeństwo – czy jest się czego obawiać?

Makijaż permanentny a bezpieczeństwo – czy jest się czego obawiać?

Makijaż permanentny jest niezwykle popularnym zabiegiem docenianym zarówno przez kobiety, jak i coraz częściej także przez mężczyzn. To nic dziwnego w końcu dzięki niemu można poprawić wygląd swoich brwi, ust oraz oczu, a także dokonać korekty innych zmian skórnych występujących na naszym ciele. Tak więc dlaczego mielibyśmy nie skorzystać z mikropigmentacji, skoro pozwoliłaby nam cieszyć się z efektów przez długi okres czasu. Myśląc o tym zabiegu, nie w sposób przejść obojętnie obok kwestii dotyczącej bezpieczeństwa. Czy rzeczywiście makijaż permanentny jest dobrym rozwiązaniem nieniosącym ze sobą żadnych powikłań? Czas przyjrzeć się temu tematowi z bliska.

Bezpieczeństwo podczas mikropigmentacji – kilka słów wstępu

Kompleksy to straszna sprawa, która dosadnie potrafi odebrać radość z życia i pewność siebie. Posiadanie niesymetrycznych brwi, niewielkiej ilości rzęs czy niewyraźnego konturu ust – to wszystko często sprawia, że najczęściej to właśnie kobieta przestaje się czuć atrakcyjnie. Nie mówiąc już o sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie każdego ranka zagospodarować czasu na wykonywanie makijażu, który mógłby choć trochę poprawić nam humor. Na szczęście jest na to sposób – mikropigmentacja. Jest to inwazyjny zabieg, który polega na wprowadzaniu do skóry pigmentów, dzięki czemu możliwe jest dokonywanie poprawek

Co ważne, ta metoda sprawdza się także w przypadku dokonywania korekt np. brodawek sutkowych czy blizn, nawet u osób, które przeszły operacje lub choroby nowotworowe. Czy zatem skoro spektrum możliwości jest takie szerokie to, czy makijaż permanentny jest bezpieczny?

Od czego zależy czy makijaż permanentny jest bezpieczny?

Każdy salon oferujący klientom zabieg mikropigmentacji musi skrupulatnie przestrzegać dobrych praktyk zawodowych, ponieważ stosowanie się do określonych reguł i zasad ma kluczowy wpływ na to czy makijaż permanentny jest bezpieczny i czy nie będzie wiązał się on z żadnymi powikłaniami. Zatem, co dokładnie ma znaczenie?

 1. Higiena

Linergista przed przystąpieniem do wykonywania zabiegu powinien zdezynfekować sprzęt oraz posprzątać miejsce pracy. Niepodważalną kwestią jest wykorzystywanie wyłącznie jednorazowych igieł i ostrzy! W salonie nigdy nie powinno zabraknąć środków higienicznych oraz jednorazowych artykułów takich jak m.in.: rękawiczki i maseczki.

 1. Doświadczenie i kwalifikacje

Nie w sposób nie wspomnieć, że aby makijaż permanentny został przeprowadzony od początku do końca wedle ściśle określonych zasad, niezbędne są odpowiednie kwalifikacje. Bez posiadania certyfikatu uprawniającego do wykonywania zawodu linergisty nie można oferować klientom wspomnianej usługi. Dlatego przy wyborze salonu, warto zaznajomić się z opiniami i dyplomami linergisty, a oprócz tego, aby być spokojniejszym – można pomyśleć o sprawdzeniu, gdzie zdobywano wykształcenie i doświadczenie

 1. Szczerość klienta

Faktem jest, że przy zastanawianiu się nad tym czy makijaż permanentny jest bezpieczny, jednym z najważniejszych czynników jest po prostu szczerość klienta. W końcu linergista nie jest w stanie domyśleć się czy osoba zainteresowana nie posiada żadnych stanów chorobowych, które są podstawą do odmówienia przeprowadzenia zabiegu. Z tego względu, zanim umówimy się na wizytę, bezwzględnie należy zapoznać się z pełną listą przeciwwskazań. Gdzie ją znaleźć? Po pierwsze – po kompleksowe informacje zawsze powinieneś sięgać do wiarygodnego źródła, czyli w tym przypadku profesjonalnego salonu, którego oferta Cię zainteresowała, a po drugie – podstawowe i najważniejsze kwestie spisaliśmy dla Ciebie w dalszej części artykułu.

 1. Odpowiednie przygotowanie

Tak jak w przypadku wielu zabiegów tak i tym razem konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Jest kilka kwestii, o których należy pamiętać, zanim udamy się do salonu na makijaż permanentny. Powikłania i reakcje alergiczne mogą przytrafić się każdemu, natomiast im większą wiedzę będziesz posiadać i lepiej się przygotujesz, tym zmniejszysz ryzyko ich powstania. Zatem, co robić i czego unikać przed wizytą?

 • Minimum tydzień przed zabiegiem warto wykonać zabieg odżywczo-nawilżający – w przypadku suchej skóry.
 • Przynajmniej przez dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno opalać skóry i poddawać jej zabiegom podrażniającym lub złuszczającym.
 • Na 24 godziny przed wizytą zabronione jest spożywanie alkoholu.

Tych trzech zasad należy bezwzględnie przestrzegać, natomiast to nie wszystko – szczegółowe etapy przygotowania zależą od miejsca na ciele, na jakim makijaż permanentny będzie wykonywany, dlatego trzeba je dokładnie omówić z linergistą.

 1. Stosowanie się do zaleceń po zabiegu

Profesjonalne przygotowanie do mikropigmentacji to jedno, natomiast na tym kwestie bezpieczeństwa się nie kończą. W końcu, skoro następuje przerywanie ciągłości naskórka, to konieczne jest zadbanie o proces regeneracyjny. Dlatego, aby przebiegał on po naszej myśli należy przestrzegać zaleceń linergisty. Najważniejsze z nich to m.in.: 

 • unikanie ekspozycji na słońce;
 • tymczasowa rezygnacja z wizyt na basenie i w saunie;
 • unikanie kontaktu ze środkami chemicznymi oraz kosmetykami do wykonywania kolorowego makijażu.

Stosując się do zaleceń specjalisty, nie tylko zadbasz o poziom swojego bezpieczeństwa, ale także zwiększysz trwałość mikropigmentacji.

Przeciwwskazania do makijażu permanentnego – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W każdej profesjonalnej klinice kosmetologii, zanim zostanie wykonany zabieg, przeprowadzany jest bardzo szczegółowy wywiad z klientem na temat jego oczekiwań co do mikropigmentacji. Oprócz tego ma on na celu zweryfikować czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, które są niezwykle ważne, aby udzielić odpowiedzi na pytanie – czy makijaż permanentny jest bezpieczny i czy w ogóle jest on odpowiednim rozwiązaniem dla danej osoby. Co może przesądzić o niemożności poddania się mikropigmentacji?

 • Ciąża i karmienie piersią.
 • Zażywanie leków np. rozrzedzających krew, antydepresyjnych i sterydowych.
 • Choroby nowotworowe i wirusowe.
 • Choroby dermatologiczne: łuszczyca, trądzik etc.
 • Skłonności do reakcji alergicznych.
 • Infekcje i opryszczki.

Lista mogłaby być znacznie dłuższa i bardziej szczegółowa, jednak wyżej wymienione czynniki to bezwzględne przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego – nie ma od nich żadnych odstępstw. Dlatego jeśli stosujesz jakiekolwiek leki, borykasz się z problemami skórnymi lub zauważasz u siebie inne niepokojące zmiany – koniecznie wspomnij o tym podczas wywiadu.

Makijaż permanentny – powikłania. Czyli co powinno wzbudzić niepokój po zabiegu?

Przyszedł czas, aby poruszyć temat powikłań, czyli inaczej mówiąc skutków ubocznych, które mogą pojawić się po wykonaniu zabiegu mikropigmentacji. Rzeczą naturalną jest, że tuż po wizycie i przez kolejnych kilka/kilkanaście dni skóra będzie zaczerwieniona, opuchnięta i podrażniona. Nie musisz się niepokoić – jest to całkowicie normalne i dzieje się tak z uwagi na liczne nakłucia. Ostateczne efekty możemy podziwiać dopiero wtedy gdy w pełni zregenerują się okolice poddane zabiegowi.

Teraz także i Ty już wiesz, co ma znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Jeśli zatem któraś ze wskazówek nie byłaby brana pod uwagę lub zostałaby zlekceważona, to należy liczyć się z istnieniem ryzyka pojawienia się powikłań. Jakie objawy mogą być niepokojące?

 • Zapalenie spojówek.
 • Reakcje alergiczne.
 • Powstanie blizn.
 • Zniekształcenie np. ust.
 • Opryszczka.
 • Infekcje.

Nigdy nie staraj się wytłumaczyć pojawiających się objawów – od razu skontaktuj się z linergistą. W przypadku wystąpienia gorączki koniecznie udaj się do lekarza. Takie sytuacje to rzadkość, ale warto mieć na uwadze, że brak odpowiedzialności może do nich doprowadzić.

Czy zatem makijaż permanentny jest bezpieczny? Mając już taką bogatą wiedzę na jego temat, jednogłośnie można powiedzieć, że tak – jest bezpieczny. Jak w każdym zawodzie i przy każdym zabiegu istnieje pewne ryzyko, które można wykluczyć gdy postępujemy według określonych zasad.

Podobne wpisy

Podobne wpisy