Makijaż permanentny a tatuaż – różnice, o których warto wiedzieć
Bardzo często osoby, które rozważają zapisanie się na makijaż permanentny, zastanawiają się, czy efekty tego zabiegu są bardziej podobne do wykonania klasycznego kolorowego makijażu, czy niezmywalnego tatuażu. Otóż trudność udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie wynika z wielu cech wspólnych, ale także kilku kluczowych aspektów, które je diametralnie różnią. W tym artykuł przyjrzymy się z bliska zarówno urządzeniom, pigmentom, jak i sposobie wprowadzania pod skórę barwnika, aby przybliżyć Ci temat i dostarczyć informacji dotyczących nurtujących Cię kwestii.
Czy brwi permanentne to tatuaż? Sekret tkwi w trwałości!
Chcąc zapisać się na mikropigmentację, aby poprawić swój wygląd, nie musisz zastanawiać się, czy makijaż permanentny to tatuaż i czy skutki podjętej w tej chwili decyzji będą ciągnęły się za Tobą już do końca życia. Nic z tych rzeczy! Zabieg przeprowadzany przez linergistę polega na wprowadzaniu do naskórka barwnika za pomocą specjalnej igły i wykonywaniu mikronakłuć. Dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć naturalny efekt zagęszczenia brwi, rzęs, a nawet włosów na głowie! Ponadto stanowi to również doskonałą alternatywę dla codziennego używania pomadki, która nie jest w stanie sprostać wysokim temperaturom, wodzie, a często także zwykłemu spożywaniu posiłków.
Na aspekt trwałości wpływa wiele czynników, natomiast niezależnie od tego, jak bardzo dbalibyśmy o skórę, nie ma możliwości, aby pigment wraz z upływem czasu się po prostu nie wypłukał. Zupełnie inaczej wygląda to, gdy zdecydujemy się na wizytę u tatuażysty – wtedy, musimy liczyć się, że efekty jego pracy będą z nami na zawsze albo przynajmniej do momentu, gdy nie postanowimy ich usunąć np. laserowo.
Tatuaż a makijaż permanentny – zbiór najważniejszych różnic
Powszechnie możemy spotkać się ze stwierdzeniem mówiącym o tym, że makijaż permanentny to pewna forma tatuażu i właśnie to sprawia, że bywa on z nim mylony. Natomiast, aby kwestia ta była dla wszystkich zrozumiała, zebraliśmy cztery kluczowe aspekty, które różnią te dwa zabiegi.
Głębokość wprowadzania pigmentu
Tatuaż różni się od makijażu permanentnego przede wszystkim głębokością, na jakiej zostaje wtłoczony pigment. W pierwszym przypadku jest ona zdecydowanie większa, przez co barwnik nie zostaje wypłukany z organizmu. Natomiast przy mikropigmentacji dociera on zaledwie do powierzchownych warstw – pomiędzy naskórek a skórę właściwą, ale nie głębiej niż pół centymetra od powierzchni. Również dzięki temu nawet u osób ze skórą wrażliwą podrażnienia są tak naprawdę minimalne, ponieważ jej powierzchnia zostaje jedynie delikatnie „zarysowana”. Jest to również spora zaleta tego zabiegu, gdyż jeśli za jakiś czas dany kolor ust czy efekt wypełnionych brwi nam się znudzi – pigment sam ulegnie rozjaśnieniu, a z czasem zniknie całkowicie.
Rodzaj pigmentów
Do wykonania klasycznego tatuażu potrzebne są barwniki, których skład opiera się także na alkoholu mającym znaczenie dla rozpuszczania się tłuszczu i finalnego efektu – uzyskany rezultat wyróżnia bogata i intensywna paleta kolorów. Problemem natomiast okazuje się ryzyko migracji barwnika przez naczynia – jest to niezwykle rzadkie zdarzenie, ale możliwe. Linergista natomiast używa pigmentów na bazie gliceryny, dzięki czemu nie ma mowy o rozprzestrzenianiu się barwnika, natomiast ich dość złożona budowa sprawia, że mogą zostać uznane przez układ odpornościowy za „coś obcego”, czego należy się pozbyć. Mogą mieć na to wpływ również wszelkie reakcje alergiczne, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem przed przystąpieniem do mikropigmentacji.
Ból podczas zabiegu
Kolejną ważną różnicą pomiędzy makijażem permanentnym a tatuażem jest poziom bólu odczuwanego podczas zabiegu. Tatuowanie polega na głębokim wsuwaniu igły pod skórę, przez co klient odczuwa bardzo duży ból – choć tak naprawdę to, jak go znosi i jak bardzo jest on uciążliwy, zależy od wrażliwości skóry. Dobra wiadomość jest taka, że mikropigmentacja wiąże się maksymalnie z lekkim dyskomfortem, uczuciem swędzenia lub mrowieniem.
Cena
Jednym z czynników, który bardzo często wpływa na proces decyzyjny, jest nic innego jak cena. Otóż makijaż permanentny czy tatuaż? Jeśli chcesz poprawić swój wygląd niedużym kosztem to zdecydowanie mikropigmentacja będzie strzałem w dziesiątkę! Jej koszt zależy od miejsca, w który ma zostać wprowadzony pigment i najczęściej wynosi kilkaset złotych. W przypadku tatuażu należy liczyć się z kwotami przynajmniej dwukrotnie wyższymi (im większy tatuaż, tym drożej).